PALVELUT

Innovaatiot ja tietojohtaminen

 

 

Aino Kianto

Kauppatieteiden professori, LUT

Erityisalat:

  • Tietojohtaminen
  • Aineeton pääoma
  • Innovaatioiden ja osaamisen johtaminen

040 687 6577

aino.kianto@lut.fi

Innovaatiot ja tietojohtaminen

 

 

Helinä Melkas

Tuotantotalouden professori, LUT

Erityisalat:

  • Palveluinnovaatiot ja käyttäjälähtöisyys
  • Digitalisaatio: hyvinvointiteknologia ja sen vaikutukset
  • Innovaatiojärjestelmät ja -ekosysteemit
  • Tietojohtaminen innovaatiotoiminnassa

040 588 1400

helina.melkas@lut.fi

Innovaatiot ja tietojohtaminen

 

 

Kaupunki ja ympäristö

 

 

Johan Kotze

Docent, HY

Erityisalat:

  • Urban ecology
  • Conservation biology
  • Entomology

050 316 0576

johan.kotze@helsinki.fi

Website

Innovaatiot ja tietojohtaminen

 

 

Kirsi Kuoppamäki

University researcher, PhD, Docent (am. Adjunct Professor), HY

Erityisalat:

  • Aquatic ecology
  • Urban ecosystem ecology

040 567 9097

kirsi.kuoppamaki@helsinki.fi

Innovaatiot ja tietojohtaminen

 

 

Heikki Setälä

Kaupunkiekosysteemitutkimuksen professori, HY

Erityisalat:

  • Kaupunkien viheralueiden tuottamat ekosysteemipalvelut: hulevedet, ilman saasteet, hiilen sitominen

050 540 8094

heikki.setala@helsinki.fi

Kiertotalous

 

 

Merja Kontro

Yliopistonlehtori, ympäristöbiotekniikka, HY

Erityisalat:

  • Talousvesi, jätevesi ja veden puhdistus
  • Kiertotalous ja jätteen kierrätys (kompostointi, biokaasun tuotto)
  • Pilaantuneen ympäristön kunnostus
  • Mikrobiologia, biokemia, biotekniikka, elintarviketeknologia, kemia

029 412 0309

merja.kontro@helsinki.fi

Innovaatiot ja tietojohtaminen

 

 

Ville Uusitalo

Apulaisprofessori, LUT

Erityisalat:

  • Kiertotalous
  • Liikenne
  • Erilaisten tuotteiden, palveluiden ja prosessien kestävyyden arvioiminen elinkaarimallinnuksella

040 586 4486

ville.uusitalo@lut.fi

Innovaatiot ja tietojohtaminen

 

 

Luonto ja ihminen

 

 

Tarja Kariola

Päijät-Hämeen LUMA-keskuksen koordinaattori, FT Molekyyligenetiikka/kasvit, HY

Erityisalat:

  • Kasvien puolustusreaktiot ulkoisia stressitekijöitä vastaan (taudit, kuivuus, kylmyys).

050 448 5801

tarja.kariola@helsinki.fi

Innovaatiot ja tietojohtaminen

 

 

Juha Mikola

Yliopistonlehtori, HY

Erityisalat:

  • Ilmaston lämpeneminen ja pohjoiset ekosysteemit
  • Kasvien ja kasviensyöjien vuorovaikutukset
  • Maaperän ravintoverkot, hajotustoiminta ja typenkierto
  • Koivun geneettinen monimuotoisuus ja sopeutuminen ilmastonmuutokseen

040 828 4884

juha.mikola@helsinki.fi

Kotisivu

Innovaatiot ja tietojohtaminen

 

 

Anne Ojala

Vesistöekologian yliopistonlehtori, tutkimusryhmän johtaja, kansainvälisen ympäristö- ja kestävyystieteen maisteriohjelman johtaja, HY

Erityisalat:

  • Järvet
  • Ilmastonmuutoksen vaikutukset vesiekosysteemeihin
  • Järvien kasvihuonekaasupäästöt
  • Vesiekosysteemien hiilenkierto
  • Metsän ja järvien väliset yhteydet
  • Kasviplankton
  • Mikrolevät ja levien hyötykäyttö
  • Helsingin yliopiston ympäristöalan maisteritason koulutus

050 532 7662

anne.ojala@helsinki.fi

Riikka Puhakka

Dosentti, tutkijatohtori, HY

Erityisalat:

  • Ihmisen luontosuhde
  • Luonnon hyvinvointivaikutukset
  • Luonnon virkistyskäyttö
  • Luontomatkailu

050 319 9363

riikka.puhakka@helsinki.fi

Marja Roslund

Tohtorikoulutettava ympäristöalan tieteidenvälisessä tohtoriohjelmassa, HY

Erityisalat:

  • Ihmisen elinympäristön vaikutus terveyteen: luonnon monimuotoisuuden ja haitta-aineiden vaikutukset kaupunkiympäristössä

050 311 8024

marja.roslund@helsinki.fi

Yan Sun

Doctoral student, HY

Erityisalat:

  • Bioremediation

045 787 79355

yan.sun@helsinki.fi

LAHDEN YLIOPISTOKAMPUS

Niemen kampus
Niemenkatu 73 (B-osa), 15140 Lahti
Mukkulankatu 19, 15210 Lahti
info(at)lahdenyliopistokampus.fi

Yhteystiedot

#lahdenyliopistokampus #UCLahti #unilut #helsinkiuni #tiedelahti #niemikampus

TILAA UUTISKIRJEEMME